Přeskočit na obsah

Paragraf · odvětvové třídění

4352Tísňová péče

Kód platí k 31. 12. 2017.

Co sem patří

Vyhláška ani metodický pokyn MF k tomuto kódu neuvádějí podrobnější výklad. Kód zahrnuje to, co vyjadřuje jeho název „Tísňová péče“. Zařazení ověřte podle nadřazené skupiny a sousedních kódů níže.

Nejčastější položky u tohoto paragrafu

Obce, rok 2025 · počet a podíl z 6 254obcí · skutečnost v Kč

  1. 5222 Neinvestiční transfery spolkům
    Výklad

    (1) Neinvestiční transfery spolkům (§ 214 až 302 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník). (2) Patří sem i neinvestiční transfery školským právnickým osobám, tj. osobám podle § 124 až 140 školského zákona (zákona č. 561/2004 Sb. ve znění pozdějších předpisů), zřízeným spolky. (3) Na položku 5222 patří i neinvestiční transfery zájmovým sdružením právnických osob založeným podle § 20f a násl. zrušeného zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (§ 3051 věta první zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník) včetně neinvestičních transferů tzv. euroregionům, jsou-li spolky nebo zájmovými sdruženími právnických osob se sídlem v České republice. Neinvestiční transfery tzv. euroregionům se sídlem mimo území České republiky patří na položku 5532.

    · Zdroj: Pokyn MF k vyhlášce č. 412/2021 Sb.

    24 · 0,4 % 128 tis. Kč
  2. 5221 Neinvestiční transfery obecně prospěšným společnostem
    Výklad

    (1) Neinvestiční transfery fundacím (nadacím a nadačním fondům, § 303 až 401 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník) a ústavům (§ 402 až 418 občanského zákoníku). (2) Neinvestiční dotace společnostem založeným podle zákona č. 248/1995 Sb., jestliže se tímto zákonem, zrušeným novým občanským zákoníkem, i nadále řídí (§ 3050 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník). Patří sem i neinvestiční transfery školským právnickým osobám, tj. osobám podle § 124 až 140 školského zákona (zákona č. 561/2004 Sb. ve znění pozdějších předpisů), zřízeným obecně prospěšnými společnostmi.

    · Zdroj: Pokyn MF k vyhlášce č. 412/2021 Sb.

    21 · 0,3 % 2,4 mil. Kč
  3. 5229 Ostatní neinvestiční transfery neziskovým a podobným organizacím
    Výklad

    (1) Patří sem neinvestiční transfery, nejsou-li zařaditelné na některou jinou položku z podseskupení položek 522. (2) Na položku 5229 patří i neinvestiční transfery Hospodářské komoře České republiky (§ 2 odst. 1 zákona č. 301/1992 Sb., o Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky) a Agrární komoře České republiky (§ 2 odst. 2 zákona č. 301/1992 Sb.) a jejich členským okresním (obvodním) a regionálním komorám (§ 3 zákona č. 301/1992 Sb., ve znění zákona č. 121/1993 Sb.).

    (3) Nepatří sem transfery dobrovolným svazkům obcí, ty patří na položku 5329.

    (4) Na položku 5229 se zařazují také transfery svěřenským fondům (§ 1448 až 1474 občanského zákoníku). Nerozhoduje, jakými osobami jsou jejich zakladatelé a správci.

    · Zdroj: Pokyn MF k vyhlášce č. 412/2021 Sb.

    12 · 0,2 % 55 tis. Kč
  4. 5169 Nákup ostatních služeb
    Výklad

    (1) Výdaje na nákup služeb nezařazených v položkách 5161 až 5168, zejména výdaje uvedené v následujících odstavcích. (2) Výdaje organizačních složek státu, které zabezpečují závodní stravování prostřednictvím jiné organizační složky státu nebo jiné právnické nebo fyzické osoby, na úhradu ceny jídel této organizační složce státu nebo osobě podle smlouvy uzavřené s ní na základě § 4 vyhlášky č. 430/2001 Sb., o nákladech na závodní stravování a jejich úhradě v organizačních složkách státu a státních příspěvkových organizacích.

    (3) Výdaje na služby stravovacích zařízení, nepatří-li mezi výdaje na služební nebo pracovní cesty.

    (4) Platby zdravotnickým zařízením za lékařské prohlídky osob nastupujících do ústavů sociální péče a za služby poskytované zdravotnickým nebo jiným specializovaným zařízením za zdravotní prohlídky dané zvláštním právním předpisem.

    (5) Výdaje na revize komínů a elektrických a jiných zařízení, platby za státní technickou kontrolu aut a rovněž výdaje na dopravu nepatřící do cestovného.

    (6) Výdaje na úpravu věcí nespojenou s významnější spotřebou materiálních prostředků, jejímž výsledkem je uvedení věci do původní nebo obvyklé podoby, například mytí oken.

    (7) Výdaje na dodavatelské pořízení informací, které si organizace dává zpracovat ze své právní povinnosti, a informací jiných než těch, které představují konzultace, poradenství, analýzy, studie nebo právní služby nebo slouží organizaci k rozhodování nebo informování o sobě a své činnosti (výdaje na ně patří na položku 5166), s výjimkou informací týkajících se počítačových programů, počítačového zpracování dat a informačních a komunikačních technologií (výdaje na ně patří na položku 5168); nepatří sem výdaje na pořízení informací jakožto nehmotného majetku (ty patří na položky 5179 a 6119), výdaje na získání oprávnění k užití nebo užívání nehmotného majetku, který má povahu informací, podle autorského zákona a jiných zákonů o ochraně duševního vlastnictví (ty patří, nemá-li toto oprávnění samo povahu nehmotného majetku, na položku 5041) ani výdaje na získání oprávnění k užití nebo užívání hmotných nosičů, na kterých jsou informace zaznamenány (ty patří na položku 5164). Na položku 5169 patří zejména výdaje na znalecké posudky, certifikáty, audity, lesní hospodářské plány, plány povodí a povodňové plány (§ 11 odst. 8 vyhlášky č. 410/2009 Sb., ve znění vyhlášky č. 460/2012 Sb.), které je organizace podle zvláštních předpisů povinna si nechávat zpracovat a které se netýkají počítačových programů, počítačového zpracování dat ani informačních a komunikačních technologií.

    (8) Výdaje na přezkušování, revize, cejchování, kontrolu, kalibraci a posuzování technického stavu přístrojů a zařízení.

    (9) Výdaje na úpravy nehmotného majetku kromě počítačových programů (ty patří na položku 5168), nepředstavují-li technické zhodnocení ani opravy nebo údržbu (výdaje na ně patří, jde-li o opravy nebo údržbu počítačových programů nebo databází, na položku 5168, a jde-li o opravy nebo údržbu jiného nehmotného majetku, na položku 5171).

    (10) Výdaje podle smluv mezi organizací a dodavateli, podle kterých organizace platí pravidelné paušální částky za dodávky prováděné jen v případě potřeby, a to kromě výdajů podle smluv o dodávkách pro informační a komunikační technologie a systémy (ty patří na položku 5168).

    (11) Rovněž se na tuto položku zatřiďují rozhlasové a televizní poplatky (placené provozovatelům rozhlasového a televizního vysílání podle zákona č. 348/2005 Sb., o rozhlasových a televizních poplatcích a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů).

    (12) Na položku 5169 patří také výdaje na očkování a lékařská vyšetření z důvodů ochrany veřejného zdraví a ochrany zdraví při práci [§ 49 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění zákona č. 298/2011 Sb., § 103 odst. 1 písm. c), d) a e) zákoníku práce, § 113 písm. a) zákona o státní službě a § 38 odst. 1 písm. e) nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci]. Platba zaměstnanci k náhradě výdajů, které vynaložil na očkování, patří na položku 5192. Patří sem i výdaje na očkování a lékařská vyšetření pro účely zahraniční pracovní nebo služební cesty, hradí-li je organizace přímo. Hradí-li je zaměstnanec a zahrne je do vyúčtování svých výdajů na pracovní nebo služební cestu určených k náhradě organizací, organizace je spolu s ostatními těmito náhradami zařadí na položku 5173. Nezahrne-li je do něj, organizace zařadí náhradu, kterou mu za ně poskytne, na položku 5192.

    (13) Platby správních poplatků kontaktním místům veřejné správy, kterými jsou notáři, banky, držitelé poštovní licence a Hospodářská komora České republiky (k tomu odstavec 1 náplně položky 5362).

    · Zdroj: Pokyn MF k vyhlášce č. 412/2021 Sb.

    4 · méně než 0,1 % 6 tis. Kč
  5. 5321 Neinvestiční transfery obcím
    Výklad

    Neinvestiční dotace obcím jiné než v položce 5322. Patří sem i transfery poskytované příspěvkovým organizacím zřízeným obcemi prostřednictvím jejich zřizovatelů (převod těchto transferů obcím) a transfery poskytované příspěvkovým organizacím zřízeným obcemi prostřednictvím těchto obcí a krajů (převod těchto transferů krajům); k tomu v odstavcích 37 – 41 obecných zásad.

    · Zdroj: Pokyn MF k vyhlášce č. 412/2021 Sb.

    2 · méně než 0,1 % 64 tis. Kč
  6. 5339 Neinvestiční transfery cizím příspěvkovým organizacím
    Výklad

    Na tuto položku zařazují organizace neinvestiční transfery příspěvkovým organizacím, zřizovateli kterých nejsou. V případě, že budou zákonem zřízeny další právnické osoby podobné příspěvkovým organizacím (jiné než právnické osoby, transfery jimž se zařazují na položky 5332, 5333 a 5334), budou sem patřit i neinvestiční transfery těmto právnickým osobám.

    Zdroj: Pokyn MF k vyhlášce č. 412/2021 Sb.

    2 · méně než 0,1 % 1 tis. Kč
  7. 5366 Výdaje z finančního vypořádání minulých let mezi krajem a obcemi
    Výklad

    Zahrnuje výdaje z finančního vypořádání a ostatních vratek transferů hrazené obcemi a dobrovolnými svazky obcí krajům nebo naopak výdaje krajů hrazené obcím a dobrovolným svazkům obcí z titulu finančního vypořádání (např. doplatky dotací na sociální dávky). Položka zahrnuje i vypořádací vztahy mezi kraji navzájem.

    · Zdroj: Pokyn MF k vyhlášce č. 412/2021 Sb.

    1 · méně než 0,1 % 89 tis. Kč
  8. 5493 Účelové neinvestiční transfery fyzickým osobám
    Výklad

    Transfery poskytované v rámci dotačních programů fyzickým osobám, které nejsou podnikatelskými subjekty, zejména neinvestiční dotace poskytované ministerstvy zemědělství, životního prostředí, pro místní rozvoj a kultury fyzickým osobám-vlastníkům zemědělské nebo lesní půdy nebo kulturních památek a osobám, které se podílejí na výzkumu a vývoji. Na položku 5493 patří i neinvestiční transfery podnikatelům na jinou než podnikatelskou činnost.

    · Zdroj: Pokyn MF k vyhlášce č. 412/2021 Sb.

    1 · méně než 0,1 % 43 tis. Kč
  9. 5331 Neinvestiční příspěvky zřízeným příspěvkovým organizacím
    Výklad

    Na tuto položku zařazují ústřední orgány státní správy příspěvky, které poskytují příspěvkovým organizacím, kterých jsou zřizovateli, podle § 54 odst. 1 písm. a) zákona č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů (rozpočtová pravidla), a obce, dobrovolné svazky obcí a kraje příspěvky, které poskytují příspěvkovým organizacím, kterých jsou zřizovateli, podle § 28 odst. 7 zákona č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, ve znění zákona č. 27/2008 Sb. a zákona č. 24/2017 Sb.

    · Zdroj: Pokyn MF k vyhlášce č. 412/2021 Sb.

    1 · méně než 0,1 % 3 tis. Kč
  10. 5137 Drobný hmotný dlouhodobý majetek
    Výklad

    Výdaje na dodavatelské pořízení drobného dlouhodobého hmotného majetku (bod 11 ustanovení „Vymezení některých pojmů“).

    Zdroj: Pokyn MF k vyhlášce č. 412/2021 Sb.

    1 · méně než 0,1 % 0 Kč
  11. 5171 Opravy a udržování
    Výklad

    (1) Výdaje na dodavatelsky zajišťované opravy a údržbu s výjimkou oprav a údržby počítačových programů a databází (ty patří na položku 5168). (2) Na tuto položku patří i daň z přidané hodnoty placená organizací z přenesené daňové povinnosti (§ 92a zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění zákonů č. 47/2011 Sb., č. 502/2012 Sb., č. 360/2014 Sb., č. 243/2016 Sb. a č. 80/2019 Sb.) za stavební práce (§ 92e zákona č. 235/2004 Sb. ve znění zákonů č. 47/2011 Sb., č. 502/2012 Sb. a č. 80/2019 Sb.) provedené za účelem oprav nebo udržování, a to v případě, že organizace tak rozhodla.

    (3) Nepatří sem nákup projektové dokumentace k opravám (patří na položku 5169). Rovněž tak sem nepatří úpravy nehmotného majetku, například počítačových programů nebo souborů informací (představují-li technické zhodnocení v pořizovací ceně nad 60 tisíc Kč, patří na příslušné položky z podseskupení 611, představují-li technické zhodnocení v pořizovací ceně do 60 tisíc Kč, patří na položku 5179 a v případě programů 5172 a jinak patří na položku 5169).

    · Zdroj: Pokyn MF k vyhlášce č. 412/2021 Sb.

    1 · méně než 0,1 % 0 Kč

Kolik účetních jednotek kombinaci v daném období vykázalo (rozpočet nebo skutečnost) a jaký byl objem skutečnosti. Jde o statistiku zvyklostí, ne o metodický výklad. Zdroj: výkaz FIN 2-12 M, Monitor státní pokladny MF, období 12/2025. Jak čísla vznikají

Historie a platnost

  1. 1. 1. 2019 – neomezeně bude platit

    Tísňová péče

  2. 1. 1. 2010 – 31. 12. 2018 platí

    Tísňová péče

Další paragrafy v pododdílu 435

Pomůže ověřit, že jste zvolili nejpřesnější paragraf.

Šestimístné členění pro státní rozpočet (7)

Používají ho jen organizační složky státu ve státním rozpočtu. Obce, kraje a příspěvkové organizace pracují se čtyřmístným paragrafem 4352.

  • 435200Tísňová péče
  • 435230Tísňová péče-Zahraniční rozvojová spolupráce
  • 435231Tísňová péče-Program sociální prevence a prevence kriminality
  • 435232Tísňová péče-Program protidrogové politiky
  • 435233Tísňová péče-Podpora projektů integrace příslušníků romské komunity
  • 435234Tísňová péče-Zajištění přípravy na krizové situace podle zákona č. 240/2000 Sb.
  • 435235Tísňová péče-Výdaje na krytí mzdových nákladů pedagogických pracovníků regionálního školství včetně příslušenství